Felsefe Makinesi – Bir Yol Haritası: Çocuklar için Felsefe (P4C) Nasıl Yapılır?

Categories: ,

Açıklama

Felsefe Makinesi - Bir Yol Haritası: Çocuklar için Felsefe (P4C) Nasıl Yapılır?

“Felsefe yapmak ve ona eşlik eden düşünceler, bir labirente adım atmak gibidir.

Peter Worley

Yazan: Peter Worley

Çeviren: Tuğçe Ebesek Büyükuğurlu

Editör: Eda Doğançay ve Özge Akkaya

Kapak ve iç çizimler: Aysun Altındağ

Tasarım: Betül Çağlayan

208 sayfa

16 x 23,5 cm

ISBN: 978-605-80389-0-5

1.Baskı: Ekim 2019

25 Hikâyeyle 25 Büyük Felsefi Soru!

Felsefe Makinesi’nin sayfalarını çevirdikçe felsefenin en büyük sorularıyla karşılaşacaksınız: “Zaman nedir?”, “İnsanlar özgür müdür?”, “Hiçlik hakkında düşünebilir miyiz?”, “Evren sonsuz mudur?” ve daha nicesi… Sorular büyük, ama çocuklarla konuşulamayacak kadar değil… Felsefe Makinesi, bu uçsuz bucaksız konuları çocuklarla keşfetmeniz için ihtiyacınız olan kılavuzluğu sağlıyor.

Çocukların sorgulama ve eleştirel düşünme becerilerini geliştiren Çocuklar için Felsefe (P4C) pedagojisinin dünyadaki en önemli temsilcilerinden biri olan eğitimci Peter Worley’nin Felsefe Makinesi, eğitimcilere ve çocuklarıyla felsefi konular üzerine konuşmak isteyen ebeveynlere bir rehber niteliğinde.

Kitabın ilk bölümünde bu pedagojik yöntemin teorik temelleri, ikinci bölümde ise çocuklarla uygulayabileceğiniz 25 felsefe oturumu yer alıyor. Uzun yıllar Çocuklar için Felsefe alanında edindiği deneyimleri okurlarıyla paylaşan Worley, oturumlar boyunca felsefi hikayeler, sorular ve tartışma yönetimini kolaylaştıracak öğretim tekniklerini anlatıyor. Her bir oturum, çocukların felsefi kavramları anlaması ve aynı zamanda iyi vakit geçirmesi için eğlenceli etkinlikler de içeriyor.

Çocuklara felsefe yapmayı öğreten Felsefe Makinesi, Çocuklar için Felsefe pedagojisini öğrenmek ve deneyimlemek isteyenlere yönelik geliştirilmiş, mükemmel bir başucu kitabı.

Little Thinkers Society’nin kurucusu Özge Özdemir’in sunuşuyla…

Yazar

Peter Worley

Peter Worley Londra’da felsefe öğretmeni olarak çalışıyor. Öğretmenliğin yanı sıra The Philosophy Foundation’ın da kurucusu. Bu eğitim kurumu, İngiltere’deki ilkokul ve ortaokullara odaklanarak felsefenin yaygınlaşmasını hedefliyor. Worley’nin eğitim alanında 20 yılı aşkın bir deneyimi var. Bu deneyimi Çocuklar için Felsefe (P4C) konusundaki çalışmalarıyla birleştirerek İngiltere’de sayısız okulda bu öğretim yöntemini uygulamaya devam ediyor.

Çizer

Aysun Altındağ

İllüstratör, çocuk kitapları yazarı

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü lisans ve yüksek lisans mezunu. Yıllarca kendi tasarım ofisinde ürün tasarımı yaptıktan sonra tasarımı bırakıp illüstrasyona yöneldi.

Yazıp resimlediği “Hayal Bulutu Nimbus” kitabı 2017 yılında yayınlandı. Bunun dışında birçok çocuk kitabı resimledi ve resimlemeye devam ediyor.