Neden?

Açıklama

Neden?

Neden sorusunun peşinde masal, bilim ve oyun yolcuğu

 

“Derler ki, o günden beri Kaplumbağa Büyükanne ve onun soyundan gelenler yeryüzünü dikkatlice sırtlarında taşır, o nedenle çok yavaş yürürler. Ayrıca hem toprakta, hem suda her yere rahatlıkla gidebilirler.”

Senem Donatan Mohan

Yazan: Senem Donatan Mohan

Çizen: İpek Kay

Editör: Özge Akkaya ve Eda Doğançay

64 sayfa

4+ yaş

20 x 22 cm

ISBN: 978-605-80389-4-3

1.Baskı: Ekim 2020

İnsanlık tarihinin en önemli sorusu nedir diye düşünecek olsak, çoğumuz aynı cevabı verirdi: “Neden?”

İnsanlar, tarihöncesinden bugüne dek hiç durmadan bu soruyu sordu. Çocukken de sordu, büyüdüğünde de sordu. Bilim, bu soru ile ilerledi. Sanat, bu soru ile sayısız eser yarattı. Dünya üzerindeki varlığımızı anlamlandırmanın anahtarını taşıyor gibiydi bu soru.

“Neden” sorusuna verilen cevaplar her zaman aynı olmadı elbette. Bu kitapta yer alan, Mezopotamya’dan Hindistan’a, Avusturya’dan Etiyopya’ya, dünyanın farklı köşelerinde binyıllardır anlatılan sekiz masal, aklımıza takılan sekiz “neden” sorusunu yanıtlıyor. Masalların hayal dünyasını, bilimin aynı sorulara verdiği yanıtlar takip ediyor. Böylece masal anlatıcılarının ve biliminsanlarının aynı konuya nasıl farklı bir bakış açısı getirdiğini görüyoruz.

Masal ve bilim “neden” sorumuzu yanıtladıktan sonra ise, sıra oyun oynamaya geliyor. Okuduğumuz yanıtları, kendi hayal gücümüzle birleştirerek oynadığımız oyunların sonunda, belki biz de kendi yanıtımıza ulaşabiliriz. Kim bilir?

Yazar

Senem Donatan Mohan

Çocukluğundan beri hayal kurmayı ve deney yapmayı çok seven Senem, uzun yıllar boyunca bilim ve sanat alanlarındaki çalışmalarını eşzamanlı olarak yürüttü. 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde doğa bilimlerinde doktora unvanını kazandıktan sonra akademiden ayrıldı, hayatına performans sanatçısı ve eğitmen olarak devam etti.

Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nin kurucularından olan Senem, şu an İrlanda’nın Dublin şehrinde yaşıyor, bilim ve sanatı bir araya getiren yaratıcı çalışmaları çoğaltmanın yollarını arıyor.

Çizer

İpek Kay

İpek 1987 yılında Ankara’da doğdu, Antalya’da büyüdü. İTÜ İç Mimarlık Bölümü’nden birincilikle mezun olduktan sonra, 2013’te mekansal deneyimlerin bilgi edinmenin bir yolu olabileceği yaklaşımına odaklanan “Zamanda Barınan Tasarım: Çocuklar için Öğrenme Mekanı Oluşturmak” isimli yüksek lisans tezini tamamladı. Kurucusu olduğu Pekka Studio’da iç mekan ve mobilya tasarımları yapıyor, bunun yanı sıra çeşitli yayınlar için illüstrasyonlar yapıyor. Bugünlerde heyecanla ve neşeyle İTÜ’de doktora tez çalışması kapsamında çocuklar için geliştirdiği dijital anlatı kurma ortamı MONNOM üzerine çalışıyor.