Susuz Çağın Çocukları

Açıklama

Susuz Çağın Çocukları

“Herkes yeni bir dünya düzeninin kurulması gerektiğinin farkındaydı. Aksi hâlde insanlığın sonu gelebilirdi. İnsan nüfusu giderek azalıyordu.”

Selda Yaşar

Yazan: Selda Yaşar

Çizen: Orhan Ata

Editör: Eda Doğançay ve Özge Akkaya

112 sayfa

8+ yaş

13 x 19,5 cm

ISBN: 978-605-80389-8-1

1.Baskı: Haziran 2021

Önce su azaldı. Sonra iklimler değişti.

Susuzluk, kıtlık ve kaynakların giderek azalması dünyayı kaosa sürükledi. İnsanlar, azalan kaynakları paylaşamıyordu. Herkes yeni bir dünya düzeninin kurulması gerektiğinin farkındaydı. Böylece dünya, kalan son su kaynaklarına göre beş̧ parçaya bölündü ve bölgelerin etrafına dev duvarlar örüldü. Susuz Çağ Medeniyetleri işte böyle kuruldu…

İki yüzyıldır birbirinden haber almadan yaşayan beş bölgenin yolu, ormanda bir anda beliren bir çiçekle yeniden kesişiyor. Fırat’ın ormanda tesadüfen keşfettiği beyaz çiçekle heyecan dolu bir macera başlıyor. Üstelik Fırat yalnız değil. Çiçek diğer bölgelerde yaşayan Meriç, Göksu, Aras ve Dicle’nin de karşısına çıkıyor. Beş çocuk bir araya gelip büyük gizemi çözmek üzere kolları sıvıyor: Bu çiçek neden bir anda beliriverdi, ne anlatmak istiyor? Peki çiçeği takip ederek susuzluğun damga vurduğu bu çağı sonra erdirebilecekler mi?

İklim değişikliği, su krizi gibi küresel sorunları odağına alan Susuz Çağın Çocukları, ekolojik bir distopya ile okurları heyecan dolu bir maceraya ortak ediyor.

Yazar

Selda Yaşar

1986 yılında Kayseri’de doğdu. Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2009 yılından beri Ankara ve İstanbul’da çeşitli okullarda görev yaptı. Hâlen Beyoğlu’nda bir devlet okulunda sınıf öğretmenliği yapan yazar, bir taraftan Sosyoloji dalında lisans eğitimine devam ediyor. Ağaçlara, gökkuşağına, güneşli yağmurlara ve sınırsız düşler kuran çocuklara hayranlık duyuyor.

Çizer

Orhan Ata

Balıkesir’in küçük bir köyünde doğup büyüdü. Resim yapmaya çok erken yaşlarda başladı. Lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Tasarımcı ve illüstratör olarak çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. Son zamanlarda ağırlıklı olarak çocuk kitapları resimleyen Ata, çalışmalarında karakterler yaratmayı, soyut anlatımları, doğadan alıntıları ve ince detayları seviyor.