Toprak Ana Masalları

Açıklama

Toprak Ana Masalları

“Ülke bir zamanlar olduğu o büyük bahçeye dönüşmüş bir kez daha. Bunların hepsi de masallara inanan bir çocuk sayesinde olmuş.”

Rolande Causse, Nane ve Jean-Luc Vézinet

Toprak Ana Masalları
Toprak Ana Masalları

Özgün adı: Contes de la Terre Mère

Yazan: Rolande Causse, Nane ve Jean-Luc Vézinet

Çizen: Amélie Fontaine

Fransızca aslından çeviren: Özge Akkaya

Editör: Eda Doğançay

48 sayfa

8+ yaş

24,5 x 20 cm

ISBN: 978-605-68124-1-5

1.Baskı: Ocak 2018

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde biri bir masal anlatmış. Sonra bir başkası, sonra bir başkası daha… Kelimelerle yaratılan bu sihirli dünyaların sıradışı bir gücü var; diyar diyar gezip insanların kalbine dokunmak.

Toprak Ana Masalları’nın başrolünde bugün artık tehlike altında olan güzel dünyamız yer alıyor. Dünyanın farklı köşelerinde anlatılan bu masalların her biri, kadim bir öğreti taşıyor. Amazon Yerlilerinden ormandaki yangını söndürmek için çabalayan minicik bir kuşun öyküsünü dinlerken, bir Hint masalından doğanın dengesine müdahale etmememiz gerektiğini öğreniyoruz. Masallara inanan bir çocuğun azmiyle çiçek bahçesine dönen çorak toprakların hikâyesini ise Avustralya Aborijinleri anlatıyor bizlere…

Bu dokuz masalda Toprak Ana gökyüzüne, toprağa, denize ve hayvanlara saygı duymamız gerektiğini fısıldıyor kulağımıza.

Yazar
Roland

Rolande Causse

1937 yılında doğdu. Hayatı boyunca yazma tutkusunun peşinden giden Causse, bir edebiyat öğretmeni. 1970 yılından bu yana çocuklar için çok sayıda şiir ve roman yazdı. Causse aynı zamanda Fransız edebiyatının gelişimine yön vermek için yazarları bir araya getiren La Scribure derneğinin ve Montreuil’deki ‘Salon du Livre Jeunesse’in de kurucusu.

Jean

Nane ve Jean-Luc Vézinet

Yazarlığın yanı sıra masal anlatıcısı da olan Jean-Luc ve Nane çifti, paylaştıkları edebiyat tutkusu sayesinde birlikte pek çok eser kaleme aldı. Kariyerine konuşma terapisti olarak başlayan Nane, masalların iyileştirici gücünü keşfederek çocukları ve ergenleri edebiyatla tanıştırmanın önemine inandı. Hayatı boyunca mitolojiye ve antik efsanelere ilgi duymuş olan eşi Jean-Luc ise bu tutkusunu başka insanlarla da paylaştığı pek çok çocuk kitabı kaleme aldı.

Çizer
Amelie

Amélie Fontaine

1987 yılında Fransa kırsalında doğan Fontaine, grafik tasarım eğitimi aldıktan sonra Paris’te dekoratif sanatlar bölümünde eğitimine devam etti. Burada gravür ve serigrafi öğrendi. Kariyeri boyunca çocuklar için pek çok kitap resimledi. Kişisel çalışmalarına da devam eden Fontaine, başrolünde hayvanların olduğu tuhaf evrenler yaratmayı seviyor.